Wydano Linux Ubuntu 22.04 LTS Jammy Jellyfish nowości i porównanie side by side do Ubuntu 20.04 LTSTen film będzie dość nietypowo jak na moje materiały. Głównym celem jest pokazanie różnic miedzy najnowszym wydaniem długoterminowym 22.04 LTS a starszą wersją 20.04 LTS. Starałem się także opisać to co pod maską czyli nowości w jądrze, wersje programów itp. Zdecydowani nie jest to kolejny przeklikany przegląd Gnome 42 🙂 Zobaczycie także bezpośrednie porównanie do wyglądu i funkcji wersji poprzedniej czyli 20.04 LTS.

Linkownia:
Ubuntu 20.04 LTS
https://releases.ubuntu.com/20.04/
Ubuntu 22.04 LTS
https://releases.ubuntu.com/22.04/
🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽
PARTNERAMI KANAŁU SĄ:
Miesięcznik Linux Magazine Polska
https://linux-magazine.pl/

Portal internetowy oraz hosting LINUX.PL

Polska Strona Linuksa


🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔼
𝗠𝗲𝗱𝗶𝗮 𝗦𝗽𝗼ł𝗲𝗰𝘇𝗻𝗼ś𝗰𝗶𝗼𝘄𝗲 𝗸𝗮𝗻𝗮ł𝘂:
📧 Mail: [email protected]
☑️ Facebook: https://www.facebook.com/swiatlinuksa
☑️ Discord: https://discord.com/invite/69EMVfN
💵 PayPal: https://www.paypal.com/paypalme/swiatlinuksa
💵 💳 https://tipply.pl/u/swiatlinuksa

Czasówka / Rozdziały
00:00 Wstęp oraz podział filmu co i jak
2:08 Nowości w systemie oraz zachowanie na AMD Ryzen 1600x Nvidia
12:01 Porównanie side by side Ubuntu 20.04 LTS oraz 22.04 LTS
32:02 Różnice pod maską czyli co w terminalu i pakietach
35:20 Podsumowanie

33 thoughts on “Wydano Linux Ubuntu 22.04 LTS Jammy Jellyfish nowości i porównanie side by side do Ubuntu 20.04 LTS

  1. Mnie najbardziej denerwuje to że w tym doku po lewej nie można zmieniać kolejności wyświetlanych aplikacji. Zawsze lubie sobie trzymać przeglądrkę na pierwszym miejscu i reszte w miarę potrzeb przemieniać, ale w tym doku tego się nie da zrobić – bo jakiekolwiek przenoszenie dodaje program do ulubionych. Bardzo frustrujące.

  2. u mnie ubuntu 22.04 przy apt autoremove robił niespodziankę i usuwał sterowniki do karty (gtx 1060) które sam zainstalował XDDD (wybrałem pełną instalację)

  3. Największa wtopa tej wersji – na live session odpalonej z flasha z kartą Nvidii są dziwne, zielone kolory na pulpicie. Nic się z tym zrobić nie da, nie ma jak potestować dystrybucji nie instalując ją (oczywiście nie licząc VM). Na forach piszą żeby odpalić sesję w Xorg, tylko, że w Xorg jest odpalone (sterowniki nouveau) i nie ma też na ekranie logowania możliwości przełączenia Xorg/Wayland.

  4. Mam pytanie do twórcy kanału. Nagrałbyś odcinek z instalacją Graterli OS? Bo właśnie chciałbym odnowić swój dekoder, a nie wiem jak się za to zabrać, jest to czysty Linux, przynajmniej tyle się dowiedziałem.

  5. Kiedy porównanie xorga z waylandem bo tyle się mówi o tym a nie wiadomo jakie różnice są. Fajkny jeszcze by był licznik "TAKów" 😀

  6. Ciekawy jestem grubem ja gnoma jakoś nie mogę więc Postawiłem sobie Kubuntu 22.0 4 na żywym sprzęcie na jednym dysku Kubuntu i na drugim Windows i nie ma problemu GRUB go sobie znalazł sprawdzałeś może Kubuntu czy u Ciebie jest taki sam objaw że nie znajduje Windowsa ja nic nie robiłem żeby go przywrócić po prostu sobie jest Nie wiem może to też dlatego że są dwa osobne dyski na każdym z nich jest Patrycja EFI z plikami dla każdego systemu

  7. Fantastyczny materiał. Jutro planuje przesiadkę z 20.04 na 22.04 i jednocześnie zamienię dwa Radeony na jedną nvidie t600. Chciałbym w końcu spróbować davinci 🙂

  8. Nie z przekory, ale z doświadczenia polecam Ubuntu za wygodę, bezpieczeństwo i spokój, no chyba, że ktoś chce grać i eksperymentować. Wtedy polecam giełdę. Mam windę (niestety muszę) na jednym dysku, na drugim Ubuntu 22.04 i grub z dual bootem nie robi żadnego problemu. Przy okazji, dzięki Bartek za poradnik z ustawieniem zegara. Żeby nie było tak słodko mam problem ze sterownikiem dla Canona mx390, ale tylko do drukarki, bo skaner pali na dotyk, jeszcze starszy Xerox phaser 3117 też. Pozdro i zdrówka!

  9. Prawdziwa wolność da wam tylko Jezus Chrystus. Nie żaden kościół a czysta Ewangelia. Kto szuka wolności w Linuxie szuka wolności a kto szuka wolności szuka Jezusa.

  10. porównujesz wersje gnome'a – 3.36 vs 42 🙂 Zainstaluj gnome'a 42 na ubuntu 20.04 a różnicy nie będzie niemal żadnej 🙂 . Jeśli chodzi o zmiany narzucone przez samo Canonical to sa one KOSMETYCZNE – inny branding (o czym wspomniałeś), inne odcienie kolorystyczne 🙂 Najważniejsze jest nowe jajko, bo zawsze to jakieś większe bezpieczeństwo 🙂 Tak czy siak szanuje za poświęcony czas 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.